Picture۵

فین‌تک چیست؟ و چشم‌انداز آن چیست؟

رگ‌تک یکی از زیرمجموعه‌های فین‌تک است که امکان رعایت الزامات قانونی را برای شرکت های خدماتی فراهم می کند. استفاده از فناوری رگ‌تک مزایای ویژه ای را برای این دسته از شرکت ها به همراه دارد که از جمله آنها می توان به صرفه جویی در هزینه ها، کاهش ریسک های قانونی و مالی، افزایش سرعت ارائه خدمات و افزایش قدرت انعطاف پذیری در بلند مدت اشاره کرد.

فناوری مالی یا فین‌تک چیست؟

فین تک به معنای “کاربرد نوآورانه فناوری در خدمات مالی” می باشد. فین تک با استفاده از نرم افزارها و الگوریتم های تخصصی که در کامپیوتر و تلفن همراه هستند، به شرکت‌ها، صاحبان مشاغل و مصرف کنندگان کمک می‌کند تا به صورت بهینه تری به مدیریت خدمات مالی و فرآیندهای آن بپردازند.

قرن بیست و یکم نقطه آغاز ظهور و بروز فناوری فین تک در جهان می باشد. پیشتر، فناوری فین تک به صورت انحصاری تنها در حوزه موسسات بزرگ مقیاس بکار گرفته می شد. با بروز تغییرات در دیدگاه ها و فرآیندها و حرکت به سوی ارائه خدمات بر پایه مشتری‌مداری و همچنین امکان ارائه خدمات فناورانه، اقبال به فین‌تک منجر به رشد و ترقی این پدیده در طول تاریخ گردید. به گونه ای که هم اکنون این پدیده صنایع مختلفی از جمله آموزش، بانكداری خرده فروشی، جمع آوری سرمایه غیرانتفاعی و مدیریت سرمایه گذاری را در بر گرفته است.

چشم انداز فین تک

برخی از فعال ترین زمینه های نوآوری فین تک، شامل موارد زیر می باشد:

  1. ارز رمزنگاری شده و پول نقد دیجیتال
  2. فناوری بلاکچین
  3. قراردادهای هوشمند:این نوآوری با استفاده از تکنولوژی‌ها و الگوریتم‌های رایانه ای (غالباً با استفاده از بلاک چین) قراردادهای خریداران و فروشندگان را به طور خودکار اجرا می کند.
  4. بانک‌داری بازمفهومی است که به زنجیره بلوکی متکی بوده و بر این استدلال استوار است که اشخاص ثالث باید به داده های بانکی دسترسی داشته و با استفاده از برنامه هایی نوآور، اتصال یکپارچه میان موسسات مالی و ارائه دهندگان شخص ثالث به یکدیگر تامین گردد.
  5. فناوری‌های بیمه‌ای:هدف اصلی این نوآوری استفاده از فناوری به منظور تسهیل فرآیندهای صنعت بیمه می باشد.
  6. رگ‌تک:هدف اصلی این نوآوری کمک به شرکت های خدمات مالی به منظور انطباق هر چه بیشتر با قوانین حوزه صنعت می باشد. از جمله سایر مزایای این نوآوری در حوزه مالی می توان به مبارزه با کلاه برداری و پولشویی به وسیله پروتکل های خاص اشاره کرد.
  7. مشاوره رباتیکمشاوران رباتی از الگوریتم های خاصی به منظور ارائه خدمات مشاوره ای خودکار و بلادرنگ در زمینه سرمایه گذاری مالی به مشتریان خود، استفاده می کنند. شاخصه اصلی این نوآوری حداقل مداخله انسان در ارائه خدمات مشاوره ای می باشد.
  8. Unbanked/underbanked: هدف اصلی این نوآوری خدمت رسانی به افراد محروم یا کم درآمد جامعه می باشد که در طول زمان توسط بانک های سنتی یا شرکت های اصلی خدمات مالی نادیده گرفته شده اند.
  9. امنیت سایبری:هدف اصلی امنیت سایبری …. می باشد. با توجه به گسترش جرایم اینترنتی و امکان ذخیره سازی داده ها توسط افراد مختلف، مفهوم امنیت سایبری و فین‌تک با یکدیگر گره خورده اند.

مشاهده ویدئو (فین‌تک چیست؟ کاربران آن چه کسانی هستند؟)

تنظیم‌گری و فین تک

یکی از مهمترین حوزه هایی که اصول تنظیم گرایانه در آن از اهمیت قابل توجهی برخوردار است، حوزه خدمات مالی است. چراکه به هنگام تلفیق فناوری در فرآیندهای خدمات مالی، مشکلات نظارتی شرکت‌های فعال در این زمینه چند برابر گردیده و در نتیجه رعایت اصول تنظیم گرایانه در آنها، به عنوان یکی از مهمترین نگرانی های دولت‌ها پدیدار شد. این مشکلات به صورت کلی یا تابعی از فناوری بوده و یا ناشی از عدم انطباق کامل سازوکارهای حوزه صنعت بر حوزه فناوری می باشد. به عنوان مثال، اتوماسیون سازی فرآیندها و دیجیتالیزه شدن داده ها، شرکت های فین‌تک را در برابر حمله هکرها آسیب پذیر کرده است. در این رابطه می توان به تجربیات مرتبط با هک شدن شرکت های کارت اعتباری و بانک ها اشاره کرد که بیانگر سهولت دسترسی بازیگران پرخطر به سیستم ها و ایجاد صدمات جبران ناپذیر می باشد.

در چنین شرایطی مهمترین نگرانی مصرف کنندگان مربوط به ریسک سوء استفاده از اطلاعات شخصی و داده های مهم مالی و همچنین چگونگی پذیرش مسئولیت چنین حملاتی می باشد.

با این وجود به دلیل تنوع بالای خدمات قابل ارائه توسط فناوری های فین تک و صنایع مختلفی که در آنها فعالیت می کنند، تهیه یک رویکرد واحد و جامع برای حل این مشکلات دشوار است. به منظور حل این مشکلات در بیشتر موارد، دولت ها از مقررات سنتی که در دسترس داشته اند استفاده کرده و در برخی موارد، این مقررات را با اصول حاکم بر نوآوری های فین تک انطباق داده اند. در این ارتباط به عنوان مثال می توان به ابتکارات سندباکس‌ اشاره کرد که در واقع سازوکارهایی برای آزمودن رویکردهای جدید در یک محیط کم خطر بوده و به منظور ارزیابی پیامدهای فناوری در حوزه های مالی ایجاد شده اند. تصویب مقررات عمومی حفاظت از داده‌ها نیز می تواند به عنوان مثال دیگری از انطباق قوانین با نوآوری های فین تک مطرح گردد که در واقع چارچوبی برای جمع‌آوری و استفاده از داده‌های شخصی در اتحادیه بوده و هدف اصلی آن محدود کردن میزان داده‌های شخصی موجود در بانک‌ها است.

در ادامه درباره مقررات عمومی حفاظت از داده، جزییات آن، و ارتباط آن با حوزه رگ‌تک می‌پردازیم.

برچسب ها: بدون برچسب

دیدگاه ها بسته شده اند.