از مساله تا ایده با تنظیم یار

رصد مسائل عمومی کشور

سیم کشی

روندهای جهانی

رصد مسائل عمومی کشور

سیم‌کشی داده

روندهای جهانی

D4G 1

بررسی دغدغه‌های مردم

طوفان ذهنی

روندهای فناوری

نقش‌های یک تیم استارتاپی در تنظیم‌یار

کارآفرین سیاستی

کارآفرین سیاستی دغدغه‌مند حل نوآورانه و فناورانه‌ی ‌مسائل کشور و رفع مشکلات مردم است. او ایده را از تنظیم‌یار می‌گیرد، می‌پرورد و با تیم‌سازی به کسب‌وکاری پایدار تبدیل می‌کند.

vector--final1

مدیر و طراح محصول​

طراح و مدیر محصول با شناخت کامل از اصل مساله و دغدغه‌ای که رفع می‌کند، ذی‌نفعان و مشتریان بالقوه آن محصول را طراحی می‌کند. برنامه‌ریزی محصول، اولویت‌بندی‌های توسعه و مراقبت از رشد متوازن آن بر عهده مدیر محصول است.

vector--final2

توسعه کسب‌وکار

طراحی مدل‌های کسب‌وکار پایدار، پایش روندهای بازار، تعامل با مشتریان و ذی‌نفعان آن مساله بر عهده توسعه‌دهنده کسب‌وکار است.

vector--final3

توسعه‌ی فنی

توسعه‌ی فنی جزء جدانشدنی هر تیم فناوری‌محوری است. توسعه‌ی فنی محصول شامل برنامه‌نویسی بک‌اند، فرانت‌اند و امور سرور بر عهده‌ی تیم توسعه‌ی فنی است.

vector--final4

فروش و پشتیبانی

تیم فروش و پشتیبانی در تیم‌های استارتاپی تنظیم‌یار مسئول ارائه محصول به ذی‌نفعان مساله، راهنمایی، پشتیبانی و دریافت نظرات ایشان جهت بهبود محصول است.

vector--final5

بازاریابی

تیم بازاریابی در تیم‌های استارتاپی تنظیم‌یار مسئول رصد بازار، ایجاد کانال‌های متنوع دسترسی به مشتریان و برندینگ محصول است.

vector--final6

راه‌اندازی و توسعه کسب‌وکار در تنظیم‌یار

ایده‌پردازی قلب تنظیم‌یار و مهارت کلیدی آن است. ایده‌ها به‌صورت مستمر توسط هسته‌ی مرکزی تنظیم‌یار بررسی و توسعه می‌یابند. کارآفرین سیاستی، به‌عنوان محور تنظیم‌یار، در این مرحله تلاش می‌کند صورت مسائل عمومی کشور و مسائلی که دغدغه‌ی مردم شده است را مدام پایش و بررسی نماید. تنظیم‌یار سپس بر اساس میزان اثرگذاری ایده، ظرفیت بازار ملی یا بین‌المللی آن، بررسی ایده‌های مشابه در ایران و دنیا، و دیگر ابزارها نظیر مصاحبه با مشتریان بالقوه ایده را ارزیابی کرده و به پرسش‌های کلیدی کسب‌وکار پاسخ می‌دهد. خروجی این مرحله طرح یک‌صفحه‌ای بیان ایده، مدل پیشنهادی کسب‌وکار و طرح اولیه از MVP است.

در این مرحله ایده‌ توسعه می‌باید و توسط نهادهای عمومی مرتبط و ذی‌نفعان آن، از میان مردم، صحت‌سنجی شود. اعتبارسنجی شامل دقیق‌تر شدن صورت مساله و روش پاسخ دادن تنظیم‌یار به آن است. تنظیم‌یار بستر ارتباط و اتصال تیم‌ها و کارآفرینان سیاستی به نهادهای عمومی و گروه‌های مردمی را تسهیل می‌نماید. در این مرحله ایده به MVP نزدیک‌تر شده و طرحی اولیه از محصول توسعه می‌یابد.

ایده‌های تنظیم‌یار اگرچه معطوف به حل مسائل عمومی کشور است؛ اما، برای تبدیل به کسب‌وکار می‌بایست اولا دغدغه‌ی واقعی و مساله‌ی روز مردم باشد، ثانیا از منظر نهاد عمومی مرتبط مورد تایید باشد، و نهایتا در زنجیره‌ی ارزش و اکوسیستم آن در بخش خصوصی قابل تعریف و تایید باشد. تنظیم‌یار بستر ارتباط و اتصال تیم‌ها و کارآفرینان سیاستی به فعالین بخش خصوصی را تسهیل می‌نماید. در این مرحله ایده می‌بایست جایگاه خود را در میان زنجیره‌ی ارزش مرتبط با خود پیدا کرده و قابلیت تعریف کسب‌وکاری پایدار داشته باشد. علاوه بر این، در مرحله‌ی بهبود MVP نهایی شده و به‌صورت محدود در بازار و مشتریان بالقوه آن تست می‌شود.

در مرحله‌ی توسعه، علاوه بر فرآیند چرخشی-افزایشی بهبود و توسعه محصول، ماژول‌های بازاریابی و فعالیت‌های تبلیغاتی اجرایی می‌شوند. هدف از این مرحله جذب مشتریان برای ورود جدی به بازار است. در این مرحله ابعاد فنی محصول توسعه یافته و محصول متناسب با نیاز مشتری در مراحل پی‌درپی چرخشی-افزایشی اصلاح می‌شود. خروجی مرحله‌ی توسعه نهایی‌سازی محصول قابل عرضه به بازار، بازاریابی و فروش محصول است.  

در پنجمین و آخرین مرحله از توسعه‌ی کسب‌وکار در تنظیم‌یار تیم و ساختار آن نهایی شده است. محصول در حال فروش در بازار است و ماژول‌های پشتیبانی و فروش به تیم‌ها اضافه می‌شوند. در این مرحله جهت جذب مشتری برنامه‌ریزی و اقدام می‌شود. نهایتا تیم در این مرحله آماده‌ی خروج از تنظیم‌یار می‌شود.

تیم هم‌یاران توسعه‌ی کسب‌وکار در تنظیم‌یار

کمیل-شاه-حسینی

کمیل شاه حسینی

در دنیای مفاهیم و کاربردها کمیل جزء معدود آدم هایی است که می‌فهمد فناوری‌های تنظیم‌یار چیست و چگونه در حوزه‌های متنوع قابلیت پیاده‌سازی دارد. کمیل با تجربه شکست استارتاپی، دکتری فناوری اطلاعات و راه‌اندازی کسب‌وکارهای تنظیم‌یاری سکان راهبری استودیو فناوری‌های تنظیم‌یار را بر عهده دارد.
عماد-پاینده

عمادالدین پاینده

عماد بال اندیشه و معنای تنظیم‌يار هست. او با ۶ سال سابقه پژوهشی-مشاوره‌ای در حوزه حکمرانی داده، اقتصاد دیجیتال و هم‌آفرینی داده‌محور ایده‌ها را اعتبارسنجی و آن‌ها را تبدیل به مسائلی خوش‌تعریف و قابل حل توسط تیم‌های نوآور و فناور می‌سازد.
احمد-رونقی

احمد رونقی خامنه

احمد تجربه‌ی موفق استارتاپی بومی در حوزه تحول دیجیتال و انرژی و تجربه‌ی کار و پژوهش بین المللی در حوزه اقتصاد اینترنت و داده باز را به خدمت گرفته است. او دانش آموخته دانشگاه تهران، دانشگاه صنعتی میلان و پژوهشگر اقتصاد داده باز در اتحادیه اروپا بوده است.
محمد-حسین-مسعودی

محمد حسین مسعودی

محمدحسین عاشق چالش است و چه چالشی جذاب تر از رساندن ایده به کسب و کار و جذب سرمایه و رشد؟ کارشناسی تحقیق و توسعه، استارتاپ داری، راهبری تیم و مدیریت شرکت از محمدحسین شخصیتی جامع برای همراهی تیم ها ساخته است. او چند سالی است به طور تخصصی ارزش گذاری استارتاپ ها و جذب سرمایه برای آن ها را دنبال میکند.
علی-باقری

علی باقری

۱۵ سال سابقه‌ی فعالیت در حوزه‌های حسابداری، حسابرسی و مدیریت مالی از او مشاوری آگاه، دانشمند و صاحب‌نظر ساخته است. تبدیل پیچیده‌ترین مسائل مالی و مالیاتی به ساده‌ترین مفاهیم قابل آموزش هنر علی است.
نیلوفر-شرفی

نیلوفر شرفی

زحمت تحقیق و توسعه‌ در تنظیم‌یار با نیلوفر است. او سال‌ها تجربه‌ی پژوهشی-اجرایی خود را با دانش سیاست‌گذاری از دانشگاه صنعتی شریف عجین کرده و مسئول شناسایی فرصت‌ها، فهم ایده‌ها و تبدیل آن‌ها به ایده پخته و عملیاتی است.
_ناصر-مهدیه

ناصر مهدیه

ناصر مشاور امور سرمایه انسانی تنظیم‌یار است. سال‌ها فعالیت و تحصیل در حوزه منابع انسانی، تیم‌سازی و رشد تیم‌ها از اون مشاوری دانش‌مند، باتجربه، عملیاتی و دلسوز ساخته است.
مهیار-برابی

مهیار برآبی

مهیار مسئول اجرایی تنظیم‌یار و همراه تیم‌ها و ایده‌هاست تا موانع اجرایی و مشکلات ستادی‌شون رو رفع کنه. مهیار علاوه بر تجربه در حوزه سینما و تلویزیون از فعالیت‌ در محیط‌های استارتاپی حوزه فین‌تک تجربه کسب کرده است.
_ مهسا نوری

مهسا نوری

مهسا سرپرست استارتاپ بادام است. اهل بازی، قصه و به چالش کشیدن ایده‌هاست. پیش‌زمینه فیزیک و علوم اجتماعی و تجربه پژوهش در حوزه سیاست‌گذاری دیدی بین‌رشته‌ای به او می‌دهد. مهسا تلاش می‌کند به سیاست‌گذار نشان دهد جامعه سیستمی پیچیده است و روبرو شدن با مسائل سیاست‌گذاری نگاهی چندبعدی و غیرخطی می‌طلبد.
رضا-خطیری-1

رضا خطیری

اگر رضا بگوید بله یعنی بله! رضا کوله‌بار علمی خود در حوزه فناوری‌های نوظهور را به خدمت گرفته تا تیم‌ها و ایده‌های تنظیم‌یاری خیالشان بابت رصد روندهای جهانی و راه‌حل‌های فناورانه راحت باشه.